Världens rikaste man...
Posted: 18 Dec 2006, 17:13
Ja Ingvar Kamprad är en snål jävla gubbe.
Ja, jag tror att det är rätt så känt.grr wrote:Visste ni förresten att IKEA står för Ingvar Kamprad Elmtaryd Agunnaryd?
Han säger nog hellre bä än bu iaf med tanke på att det är sosseregeringarna som tvingt Kamprad med fler att fly landet.E-M wrote:Jo jag såg också det men han sa även att han inte var så värst insatt så han ville varken säga bu eller bä om den nya regeringen.
Frågan är varför sossarna inte vill att en miljardär ska bo i landet, utan istället fly fältet till något land där man inte blir straffbeskattad på redan skattade pengar?GammalHardrockare wrote:Ozzman:
Ja Sverige är för hemskt. Om inte Kamprad hade flyttat från Sverige så hade han inte haft sina 600 miljarder eller vad det nu var? Han hade nog bara haft 300 miljarder och vem vill leva ett sådant fattigmansliv?
De flesta flyttar för att de inte finns någon större marknad för proffsidrott i Sverige. Pengar tjänar man främst i USA, England, Tyskland, Spanien och Italien. Fast det är en lösning på gång tror jag, det har i alla fall tillsats en utredning. Idrottare ska få betala skatt på de pengar de tjänar när de plockar ut dem och inte som idag, när de tjänar dem. En helt OK lösning som artister redan kan använda sig av.Ja Sverige är verkligen för jävligt och orättvist. Tänk bara på alla dessa stackars idrottstjärnor, först så får de gå skattefinansierad skola, åtnjuter skattefinansierad sjukvård och får sedan gå i skattefinansierade idrottskolor. När de sedan själva börjar tjäna stålar så flyr de från landet, skatten är ju så hög i Sverige. Snyft! Snyft!?
En tredjedel av Sveriges miljonärer är miljonärer för att deras bostäder betingar ett högt taxeringsvärde och inte för att de är stadda i kassan. Hur jävla sjukt är inte det då?Alla dessa miljonärer som finns i Sverige, hur har de klarat sig? Hur har de fått ihop alla sina miljoner om det nu inte går att bli rik i Sverige tack vare den höga skatten?
GammalHardrockare wrote:Ozzman:
Ja Sverige är för hemskt.
Varför skall staten ta stora delar av hans skattade pengar, tycker du att dubbelsbeskattning är rätt?Om inte Kamprad hade flyttat från Sverige så hade han inte haft sina 600 miljarder eller vad det nu var? Han hade nog bara haft 300 miljarder och vem vill leva ett sådant fattigmansliv?
Ja visst fan är det för jävligt att folk drivs från landet, om jag hade 10 år av ganska höga inkomster följt av massor med år av osäkra inkomster och i stort sett ingen intjänad pension så skulle jag också se till att jag tjänade de pengarna i ett land som inte föraktar och straffar duktigt folkJa Sverige är verkligen för jävligt och orättvist. Tänk bara på alla dessa stackars idrottstjärnor, först så får de gå skattefinansierad skola, åtnjuter skattefinansierad sjukvård och får sedan gå i skattefinansierade idrottskolor. När de sedan själva börjar tjäna stålar så flyr de från landet, skatten är ju så hög i Sverige. Snyft! Snyft!
Skatteplanering på hög nivå, lustiga bolagskonstruktioner, mygel och gråzoner.Alla dessa miljonärer som finns i Sverige, hur har de klarat sig? Hur har de fått ihop alla sina miljoner om det nu inte går att bli rik i Sverige tack vare den höga skatten?