Page 1 of 2
katastrofalaomslag
Posted: 15 Jan 2011, 00:10
by herrskogstrand
En Blogg med katastrofala vinyl omslag
http://katastrofalaomslag.blogspot.com/
katastrofalaomslag
Posted: 17 Jan 2011, 17:38
by ozzman
Den var briljant. Tänk att snart är omslagens tid förbi. På sin höjd kommer det väl att finnas en JPG-bild bifogad när man laddar ner musiken.
Lite sorgligt egentligen.
katastrofalaomslag
Posted: 17 Jan 2011, 21:50
by Jungbacka Erik
Så sant JW, men på lördag är det skivmässa i stan och då skall det hamstras LP-skivor
katastrofalaomslag
Posted: 17 Jan 2011, 21:56
by herrskogstrand
Jungbacka Erik wrote:Så sant JW, men på lördag är det skivmässa i stan och då skall det hamstras LP-skivor
låter trevligt Jonbocken, men hur stor LP samlig har du?
katastrofalaomslag
Posted: 17 Jan 2011, 22:00
by retepnoslack
Jag tyckte inte alla var så katastrofala.

katastrofalaomslag
Posted: 17 Jan 2011, 23:01
by herrskogstrand
RetepNoslack wrote:Jag tyckte inte alla var så katastrofala.
Nej inte alla man en del är ju riktigt kass
katastrofalaomslag
Posted: 18 Jan 2011, 16:05
by ozzman
Jungbacka Erik wrote:Så sant JW, men på lördag är det skivmässa i stan och då skall det hamstras LP-skivor
Om jag hade haft en skivspelare så hade jag nog också börjat samla en del, tyvärr börjar ju gamla LP-skivor i bra skick bli så förbannat dyra.
katastrofalaomslag
Posted: 18 Jan 2011, 17:05
by herrskogstrand
här har vi ett riktigt Guldkorn
titta på blicken på manen längest till vänster
http://2.bp.blogspot.com/_2XHxqgMF4mw/S ... sterix.jpg he he he

och vilken färg kombination
katastrofalaomslag
Posted: 19 Jan 2011, 21:16
by Jungbacka Erik
Herrskogstrand wrote:låter trevligt Jonbocken, men hur stor LP samlig har du?
Inte alls stor. Har det mesta på CD men jag köper någon/ några skivor på loppis då man hittar någon pärla. Mest blir det då 80-tals hårdrock.
katastrofalaomslag
Posted: 19 Jan 2011, 21:20
by Jungbacka Erik
Josey Wales wrote:Om jag hade haft en skivspelare så hade jag nog också börjat samla en del, tyvärr börjar ju gamla LP-skivor i bra skick bli så förbannat dyra.
Dom har blivit det, och efterfrågan verkar ju stiga nu då folk har börjat få upp ögonen (och öronen) för vinyl igen. På skivmässan brukar man dock kunna hitta ganska förmånliga LP då försäljarna konkurrerar litet om köparna.
katastrofalaomslag
Posted: 19 Jan 2011, 22:31
by ELN
Haha, finns massa helt löss omslag, jag fick en bok av morsan med omslag från dansband... helt sjukt

katastrofalaomslag
Posted: 20 Jan 2011, 10:48
by ozzman
Jungbacken:
Så vitt jag förstått så är det precis den typen av musik som jag gillar som blivit dyr. Gammal hederlig 70- och 80-tals metal, gärna lite udda utgåvor.
Jag såg exempelvis att ett ex i bra skick av Ride the lightning kostade 249:- på ett ställe. Maxisingeln Creeping death (jag tro det är den med Am I evil) kostade 299:- och då är det inte ens versionen med bildskiva.
Jag hade en gång i tiden en ganska stor AC/DC-samling som nog varit värd en slant idag.
Bland annat hade jag Highway to hell i gul vinyl, tysklandspressad som jag förstått skall vara värd en hel del idag, jag tittade också lite snabbt på E-bay och en formad bildsingel med Guns for hire som jag också hade ligger idag på 50-60 pund.
Sedan hade jag en hoper singlar, bootlegs och bildmaxisinglar som säkert också kostar en del idag.
Tyvärr sålde jag hela trasket för 1500 spänn i början av 90-talet, för att kunna köpa sprit

katastrofalaomslag
Posted: 20 Jan 2011, 15:30
by ronka
Josey Wales wrote:Jungbacken:
Tyvärr sålde jag hela trasket för 1500 spänn i början av 90-talet, för att kunna köpa sprit
Haha känner igen mig sålde tre ölbackar i slutet av 70 talet med gamla vinylplattor många rariteter bla behövde pengar till bla sprit

katastrofalaomslag
Posted: 23 Jan 2011, 16:20
by overkill
Haha, ja de omslagen gick inte av för hackor.
Jag har f.ö. hört massor av historier om folk som sålde av sina vinyl-samlingar för struntsummor ibörjan av på 90-talet, för att skaffa det på CD istället. Men som sedan bittert ångrat det. Dåtidens Hifi-nördar pushade ju givetvis, som alltid, för allt som var nytt. I deras ögon är alltid det senaste alltid det bästa, det gamla skit, så då var ju vinyl bara skit, givetvis. Tyvärr så gick ju många på det och upptäckte senare att det inte bara var fördelar med CD-skivor.
och värdemässigt var det smartare att behålla sina vinyler. Beganade CD idag har inget större värde idag, bara udda grejer, medans gamla vinler kan vara riktigt dyra (det gäller ju förstås långt ifrån allt).
Idag säljs det ju mindre skivor överlag oavsett format, men vinlylen har ju börjat komma tillbaka mer och mer även om det aldrig kommer att sälja i några stora kvantiteter som på 70 och 80-talet. Men det säljs mer vinyler nu än på 90-talet då det i princip var helt ute.
Att betala för en mp3-fil är hur som helst något jag aldrig kommer att göra, även om det skulle råka följa med en JPG-fil också

katastrofalaomslag
Posted: 05 Feb 2011, 14:38
by wiking
LP-skivor är faktiskt rejält på fram marsch, så det kommer nog flera dåliga skivomslag
