Page 1 of 1

Eddie slutar man inte lyssna på....

Posted: 22 Jan 2006, 02:20
by E-M
Det är nästan så att om man en gång hört Eddie Meduza och man gillade det man hörde. Då kommer man aldrig att sluta lyssna. Jag vet inte hur många gånger jag har lyssnat på vissa Eddie låtar men jag tröttnar aldrig på dem. Sedan finns det ju ett väldigt brett urval med Eddie. Det är ju inte som de flesta andra artister som bara kör en stil.

Eddie Meduza Leader of the rockersImage

Eddie slutar man inte lyssna på....

Posted: 29 Jan 2006, 01:22
by overkill
Mycket starkt medhåll!

Mycket, mycket synd bara att han inte finns längre och kan ge oss nya fina skivor med bra musik på. Eller se honom live. Nu får man sätta sin tillit till skivbolagen, anhöriga etc att dom ger ut lite (mycket) vettigt outgivet. Kommer alltid att sakna dig Eddie.

Eddie slutar man inte lyssna på....

Posted: 29 Jan 2006, 02:14
by E-M
Japp vi får hoppas på det. Bävern gillade ju Eddie så vi får lita på att han gör något bra med det outgivna.

Eddie slutar man inte lyssna på....

Posted: 29 Jan 2006, 16:27
by E-M
Jo Errol tyckte Bert var en bra kille det säger han i den där intervjun, men han säger också att han och Bert tänker väldigt olika så det är svårt att göra "affärer" med honom.

Jag gillar la inte Bert så mycket heller men jag tycker ju det bra av honom att han alltid talar gott om Eddie när han blir intervjuad och sådant.

Eddie slutar man inte lyssna på....

Posted: 29 Jan 2006, 20:42
by E-M
Hehe ja den är rolig.
En till som är förbannat skoj är när Börje, Sven och ljubacken hystar snöbollar på Berts fönster Image "Ni har la fan ingen anledning att kasta på mina fönster" Image Image Image

Eddie slutar man inte lyssna på....

Posted: 29 Jan 2006, 23:23
by E-M
Kom att tänka på det här med bäver var det Eddie som kom på att kalla Bert för bäver? eller var det något som andra har sagt innan Eddie.

Eddie slutar man inte lyssna på....

Posted: 30 Jan 2006, 21:29
by E-M
Hehe ja Bert bad säkert någon att måla ett porträtt av honom och så blev det en bäver Image