ELN, ja man kanske skulle skaffa en sådan, verkar ju vara en smart grej.
Nu har i alla fall en av torrent-filerna behagat hopp igång, håller på att ta ner den nu i en mapp med andra Pugh-album. Det går inte fort, men ner går det.
Kan för övrigt rekomendera skivan för den oinvigde. Det är mitt tycke Pughs bästa skiva, av de jag hört. Den blev tydligen en superflopp när den kom 1985, sågades av de flesta och sålde dåligt. Därför är den rövasvår att hitta idag och den finns inte utgiven på CD heller, som jag nämnde i startinlägget. Här ger sig Pugh på att spela Vikingarock i nästan samma skola som Ultima Thule, fast inte fullt så hårt/opolerat som Thule, och inga överdrivna nationalistiska eller facist-liknande texter. Utan vanlig mer vanlig vininga-rock med texter om just Vikingar, typ. Köp om ni ser den

Den är som sagt svår att hitta, men själv har jag den faktiskt på både vinyl & kassett. Hoppas den släpps på CD nån gång framöver.
Ska lägga upp skivan här sen när jag fått ner den så får ni höra på en lite annorlunda Pugh

. Han låter inte som han brukar göra, så det blir nått annat än den Pugh man är van vid. Dvs den sortens låtar han brukar göra.
Ganska ojämn artist som helhet för övrigt, av det jag hört hitils (vilket inte är allt ska sägas). Vissa låtar är kanon medans andra är urusla. Men lägger man ihop det bästa så räcker det till en hyffsad Greatest Hits och antagligen mer än så.