Nån som vet vem som har målat detta mästerverk till omslag ? och vem som kom på idéen. Det måste ju inte vara Eddie själv även om det är mest sannolikt.
Det kanske står i konvolutet, men jag minns inte det just nu. Var länge sen jag läste i det, men jag har inget minne av det.
Hur som helst ett klockrent och passande omslag till en lika klockren skiva.
Last edited by overkill on 06 Apr 2010, 00:58, edited 1 time in total.
Tackar för upplysningen wiking. Står detta i konvolutet? Grundidéen till bilden borde ju dock Eddie haft ett finger med i spelet om eftersom bilden delvis speglar texterna på skivan.
Jag tror att omslaget (och själva skivan också förstås) hade gjort sig bra i LP-format. Thule har ju släppt en del av sina plattor på LP under senare år så det är synd att inte denna kom i det formatet. Men det blir dyrare att tillverka och få köper ju tyvärr LP´s sen CD´n tog över marknaden helt ibörjan av 90-talet. Från ca 1993 och framåt släpptes bara skivor i mindre upplagor på vinyl om ens alls. LP har ju dock börjat komma tillbaka så smått de senaste åren men det lär ju aldrig bli ett ledande format igen.
Last edited by overkill on 06 Apr 2010, 01:08, edited 1 time in total.
Jag skulle gärna vilja ha skivan. Jag kunde beställt den i butik för evigheter sedan men de ville ta avgift så jag gjorde det aldrig. Har inte sett den på evigheter nu heller.
Jag kunde gjort allting 100 gånger bättre, men nu gjorde jag inte det.
Jag köpte den via en nisse som sålde skivor på en marknad samma år som den kom ut. Då hade jag lyssnat på Eddie i nått år eller 2 och höll precis på att bekanta mig med hans musik på allvar. Minns att jag föll för plattan pladask när jag först spelade den
Innan hade jag väl Silver Wheels, Live-skivan, Röven 1 och kanske nån mer.
Jag har scans av både fram, baksidan och själva CD´n i datorn. Kan ladda upp de senare (påminn mig om jag glömmer det).